RADY PRO ÚDRŽBU PŮDNÍCH SCHODŮ

Půdní schody obecně nevyžadujÍ velkou údržbu kromě běžného čištění mokrým hadříkem natvrdo vyždímaným v mýdlové vodě. S relativně malým úsilím můžete zachovat funkce schodiště nedotčené.

 

Žebřík

Zkontrolujte dřevěný žebřík, zda není vlhký a zda se na nášlapech a výpletech netvoří plísně. Žebřík lze čistit hadříkem vyždímaným v mýdlové vodě. Nenechávejte vodu na žebříku. Hliníkové žebříky se také čistí hadříkem vyždímaným v mýdlové vodě.

 

Poklop

Čistěte vlhkým hadříkem natvrdo vyždímaným v mýdlové vodě. Pokud se poklop otevírá příliš rychle, je možné pružinu dotáhnout zkrácením / posunutím řetězového článku (nebo podobně) umístěného na horním konci schránky.

Stejně tak lze upravit polohu západky zámku tak, aby poklop zůstal při dovření zcela těsný. Povolte dva šrouby a upravte západku mírně nahoru nebo dolů.

 

 

Panty a zámkové kování

Všechny pohyblivé kovové části musí být alespoň jednou ročně namazány olejem bez obsahu kyselin.

 

Těsnění

Zkontrolujte a odstraňte případné nečistoty hadříkem vyždímaným v mýdlové vodě.

 

Půdní schody - obecné tipy a rady pro instalaci

Přečtěte si o tom, jak nainstalovat půdní schody. Rady o tom, jak vytvořit otvor ve stropní konstrukci a provádět montáž půdních schodů.


NÁVOD K MONTÁŽI PŮDNÍCH SCHODŮ

 

Nepoužívejte žebřík pro přístup na půdu během stavebních nebo renovačních prací. Žebřík nepoužívejte, pokud výška stropu přesahuje maximální výšku stropu uvedenou v montážním návodu nebo na štítku výrobku.

Z bezpečnostních důvodů se při lezení nahoru a dolů vždy držte čelem k žebříku a uchopte alespoň jeden výplet žebříku (nebo se přidržte madla). Žebřík smí používat vždy pouze jedna osoba.

Nepoužívejte žebřík, pokud je vadný nebo poškozený. Pružiny jsou velmi napnuté. Při nastavování pružin buďte opatrní. Pružinový mechanismus nastavujte pouze tehdy, když je žebřík složený (tj. pružiny jsou pod nejmenším napětím). Při odstraňování pružin je třeba dávat velký pozor. Pokud je žebřík dodán nesmontovaný, před montáží a instalací žebříku si pozorně přečtěte přiložený montážní návod.

Žebřík je testován na 150 kg (maximální zatížení). Náklad přesahující 150 kg může způsobit poškození žebříku a představuje riziko zranění osob.

Důležitá poznámka! Všechny pohyblivé kovové části ihned po montáži namažte olejem. Díly musí být následně promazány minimálně jednou ročně.

Doporučujeme, aby 2 montéři instalovali půdní schody společně. Jeden montér musí být dostatečně silný, aby zvedl půdní schody ke stropu (protože půdní schody váží až 50 kg, v závislosti na modelu).

Modely clickFIX® může namontovat jeden montér pracující sám.

Budete potřebovat následující material a nářadí:

  • Elektrický šroubovák
  • Tužku
  • Ruční pilu
  • Skládací meter nebo jiné meter
  • úhelník
  • 100 mm vruty
  • Ochranné rukavice
  • Olej
  • Dřevo(trámky) pro příčné nosníky - stejné rozměry jako stropní nosníky (v případě potřeby)
  • Dočasné nosné trámy (cca o 20 cm delší než šířka půdního otvoru)
  • Dřevěné bloky a klíny
  • Velký žebřík
  • Pevnou pracovní plošinu
  • Prkna na pracovní plošinu (v případě potřeby)

Pracovní plošina by měla být dostatečně vysoká, abyste mohli vylézt do podkroví, aniž byste překročili maximální povolenou výšku pracovní plošiny. Pracovní plošina musí nést zatížení odpovídající hmotnosti montéra plus hmotnosti půdních schodů.

Aby bylo zajištěno, že je výrobek sestaven a namontován správně, je třeba pečlivě dodržovat tyto pokyny. Máte-li jakékoli potíže, požádejte o pomoc svého prodejce.

VAROVÁNÍ: Jakmile Jsou schody smontovány, NEDEMONTUJTE JE.

 

DŮLEŽITÁ POZNÁMKA! Pro modely, ve kterých je žebřík připevněn k poklopu (ne model ClickFIX®). Pokud si během instalace přejete žebřík odpojit, abyste snížili hmotnost půdních schodů, povolte šrouby mezi kovovým držákem a samotným žebříkem. Nepovolujte šrouby na poklopu, protože je lze při opětovné montáži snadno přetáhnout. Příliš utažený šroub může ztratit přilnavost ke dřevu a ve vážných případech vypadnout.

 

Umístění půdních schodů:

Při odstraňování izolačního materiálu používejte rukavice. Zkontrolujte, zda oblast zvolená pro umístění schodů není zatížena elektrickými rozvody, vodovodním potrubím, potrubím topení/chlazení atd. V případě potřeby požádejte kvalifikovaného řemeslníka, aby tyto překážky odstranil. Ujistěte se, že je dostatečný prostor (vzdálenost A), aby žebřík mohl spočívat na podlaze. Ujistěte se, že je dostatek místa, aby se žebřík mohl rozložit na plnou délku (B) (viz obrázek 1).

U dvoudílných žebříků se ujistěte, že je dostatek prostoru pro přetočení do půdního prostoru.

Konkrétní míry a možnosti nastavení naleznete v montážním návodu dodávaném s výrobkem.

Pro ochranu před padajícím prachem a jinými částicemi z podkroví doporučujeme nosit brýle a masku. Odstraňte z pracovního prostoru všechny kusy nábytku. Zakryjte podlahu.

Zarámujte a vyřízněte otvor skrz omítku/jiný stropní materiál. Velikost stropního otvoru je uvedena na obalu. Otvor musí být minimálně o 10 mm delší a 10 mm širší než schránka schodů. To poskytuje prostor pro distanční bloky a zajišťuje, že půdní schody jsou osazeny kolmo. Pokud půdní schody nelze namontovat normálním způsobem, tedy paralelně se stropními trámy, požádejte o radu kvalifikovaného řemeslníka.

 

Obrázky 2, 3 a 4 ukazují, jak orámovat stropní otvor. Pokud namontujete půdní schody rovnoběžně se stávajícími stropními trámy, jsou vyžadovány pouze jednoduché stropní trámy a jednotlivé příčné trámy. Pokud namontujete půdní žebřík v pravém úhlu k nosníkům, budete muset vyrobit dvojité příčné nosníky stejné velikosti jako stávající stropní nosníky.

 

VAROVÁNÍ: Pokud jsou stropní nosníky vyrobeny z jiného materiálu než ze dřeva, např. ocel, obraťte se na kvalifikovaného řemeslníka. Nikdy neřežte nosný trám bez rady kvalifikovaného řemeslníka. Při řezání stropních trámů buďte velmi opatrní. Z bezpečnostních důvodů, pokud v podkroví není podlaha, položte prkna přes stropní trámy, abyste umožnili bezpečný průchod v podkroví během instalace.

Pro udržení půdních schodů na místě ve stropním otvoru během instalace se doporučuje namontovat dočasné podpěry. Pokud budou poklopy obložen/opláštěn, musí být půdní schody osazeny o tolik mm výše v otvoru, jako je tloušťka opláštění.

Obkladový materiál nesmí vážit více než 6 kg na m2. Obkladový materiál nesmí mít tloušťku větší než 12 mm. Doporučujeme připevnit obklad pomocí stavebního lepidla.

 

VAROVÁNÍ: Je důležité, aby byl obklad pevně a správně namontován. Při připevňování opláštění NESMÍ být schody zatíženy.

Jeden montér jde nahoru do podkrovní místnosti a vezme si veškeré nářadí, které potřebuje. Druhý montér zůstává dole. ClickFIX? modely může instalovat jedna osoba (pomocí pracovní plošiny).

Zvedněte žebřík nahoru do podkroví. Před spuštěním půdního žebříku do otvoru shora připevněte pod stropní otvor 2 nosná prkna. Půdní schody spočívají na těchto podpěrách (viz obrázek 5).

Složte žebřík tak, aby bylo možné schránku připevnit ke stropnímu otvoru. Ujistěte se, že schody v podkroví jsou rovné a kolmé. Připevněte půdní schody pomocí 100 mm vrutů (3 na každé dlouhé straně a 2 na každé kratší straně). Nezapomeňte připevnit bloky na zadní stranu upevňovacích bodů (viz obrázek 6).

Jakmile jsou půdní schody pevně připevněny všemi vruty, odstraňte podpěry.

 

 

VAROVÁNÍ: Nepoužívejte schody, dokud nejsou pevně připevněn k otvoru a nastaveny na správnou výšku stropu.

 

Parozábrana:

Když jsou půdní schody pevně přimontovány do stropní konstrukce, přichází na řadu parozábrana- je nutné ji vložit správně do prostoru. Prostor mezi půdním žebříkem a trámovou konstrukcí musí být dobře izolován, aby nedocházelo k tepelným mostům.

Stáhněte a rozložte žebřík. Přeložte spodní část žebříku pod střední část tak, aby byla horní a střední část zarovnána (viz obrázek 6).

Ujistěte se, že nášlapy jsou vodorovné. Chcete-li žebřík přesně zkrátit, postupujte podle pokynů pro konkrétní model.

Všimněte si, zda je žebřík dodáván s plastovými nožičkami. U většiny modelů lze žebřík po zkrácení doladit.

 

ŽEBŘÍK PŘÍLIŠ NEZKRACUJTE. Pokud je žebřík příliš krátký, může se během používání neočekávaně sklopit a riskujete vážné zranění.

Chcete-li zkontrolovat, zda má žebřík správnou délku, rozložte jej na plnou délku. Všechny části žebříku musí být dokonale vyrovnány bez mezer a oba boční díly žebříku musí ležet rovně na podlaze (viz obrázek 7).

Následující nákresy ukazují, jak bezpečně používat půdní schody.

V závislosti na modelu mohou být relevantní následující:

VAROVÁNÍ: Pružinový mechanismus lze přenastavit uvnitř rámu pomocí řetězového článku nebo posunutím pružin nahoru nebo dolů (v závislosti na daném modelu). Vždy seřiďte pružinový mechanismus, když je poklop uzavřený. Pokud mají být poklop opláštěna, může být nutné seřídit pružinový mechanismus. Při úpravách buďte velmi opatrní, protože pružiny jsou velmi napnuté. Náhodné uvolnění pružin může způsobit zranění.

Dřevotřískové poklopy jsou vhodné pro nátěr. Aby nedošlo k deformaci, natřete poklop dvířka na obou stranách.

Pro zvýšení bezpečnosti doporučujeme nainstalovat následující příslušenství:

 

  • Madlo (viz obr. 9)
  • Horní ochranné zábradlí( viz obr. 10)

 

Pro objednání výše uvedeného příslušenství kontaktujte svého prodejce.

VAROVÁNÍ:

Nikdy výrobek neupravujte. Výrobce nenese žádnou odpovědnost za zranění osob nebo škody způsobené na budově nebo jejích částech výrobkem, jehož konstrukce byla upravena.