Zaměření schodiště

5 důležitých rozměrů pro koupi schodů – další PRŮVODCE ke schodům níže

Délka otvoru v horním patře - min.

Šířka otvoru v horním patře - min.

Výška podlaha - podlaha

Celková délka

Celková šířka


NOVÉ SCHODIŠTĚ - CO POTŘEBUJETE?

Chcete-li najít správné schody, musíte se rozhodnout, zda mají být schody úsporné. Platí, že čím více místa schody šetří, tím méně pohodlí obvykle poskytují. Kromě toho se musíte rozhodnout, jaký průběh by schody měly mít – přímý, se zatočením o čtvrtinu (tvar L) nebo o polovinu (tvar U).

Rovné schody mohou šetřit místo a zároveň zachovat dobrý komfort díky skoseným nášlapům / reversním nášlapům. Schody se zatočením o čtvrtinu či polovinu mohou také poskytnout dobré řešení pro úsporu místa a zároveň zachovat dobrou pochozí šířku (prostor pro nohy) a tím pohodlí při chůzi. Chcete-li schody velmi úsporné na prostor, pochozí šířka bude obvykle menší než 18 cm, ale existují schody se skosenými nášlapy k jedné straně. Tyto pak, vzhledem k designu nášlapů, přesto poskytují pohodlnou pochozí šířku přes 18 cm. Uvědomte si, že pochozí šířka má také vliv na to, kolik místa schody v místnosti zaberou, tento rozměr se pak nazývá celková délka.

Pochozí šířka schodů je prostor pro nohy, který máte na nášlapné ploše, když sestupujete po schodech dolů. Jak je znázorněno na obrázku, je to vzdálenost od přední hrany nášlapu k přední hraně nášlapu níže.

Pokud je pochozí šířka větší než 18 cm, poskytuje dobrý komfort, hlavní schodiště má obvykle prostor pro nohy nad 21 cm.

Uvědomte si, že pochozí šířka (místo pro nohy) má také vliv na to, kolik místa samotné schody v místnosti zaberou, tento rozměr se nazývá celková délka.


MĚŘENÍ VÝŠKY PODLAHA - PODLAHA

Začněte tím, že zjistíte, jak vysoké by schody měly být. Zde je potřeba změřit od (dokončené podlahy) v přízemí výšku až po hotové patro v 1. patře. Jak je znázorněno na výkresu.

Pokud je vaše výška podlahy 270 cm, můžete použít schody s 11, 12 a 13 nášlapy. Více nášlapů zajišťuje nižší výšku schodu. Pokud chcete pohodlné schody na výstup, měli byste zvolit výšku stoupání v rozmezí 18 - 21 cm, pokud však chcete, aby schody zabíraly méně místa v místnosti, můžete zvolit vyšší stoupání(schod). Při vyšším schodu zjistíte, že schody jsou strmější.
Výšku stoupání zjistíte takto:
Výška od podlahy k podlaze / Počet stupňů

Nejlepšího pohodlí je dosaženo při výšce stoupání mezi 18 - 21 cm.


MĚŘENÍ OTVORU PRO SCHODY

Pokud již máte velikost otvoru danou, změřte šířku a délku vašeho otvoru (včetně obkladů). Šířka vašeho schodišťového otvoru může určit, které schody budou vyhovovat vašemu projektu.

Pokud dosud nemáte otvor pro schody hotový, můžete si vybrat schody, které chcete, a velikost otvoru přizpůsobit požadovaným rozměrům. U každých schodů na našem webu najdete Rozměry v části "Stažení" vyberte si PDF "Rozměry". V PDF najdete velikost otvoru (délku a šířku) pro vámi požadované schody.

V tomto např. máme schody se zatočením o čtvrtinu, se 14 stupni.

Černé šipky a čísla ukazují rozměry samotných schodů a červené šipky a čísla ukazují velikost prostoru pro schodiště.

Při montáži schodů se zábradlím na jedné straně se doporučuje, aby šířka otvoru byla minimálně o 7 cm širší než jsou schody včetně zábradlí. Pokud má být zábradlí instalováno na obou stranách schodů, musí být otvor minimálně o 10 cm širší než činí schody včetně obou zábradlí. U točitých schodů musí být velikost otvoru také o 10 cm širší než je průměr samotných schodů.


MĚŘENÍ TLOUŠŤKY STROPU

Proveďte měření od podlahy v přízemí po hotovou podlahu v prvním patře, jako na výkresu.


NEZAPOMEŇTE NA MOŽNÝ ŠIKMÝ STROP

Šikmé stropy mohou ovlivnit podchozí výšku schodů a konec vodorovného zábradlí v dalším podlaží. Tip: vyznačte schody na podlahu malířskou páskou a poté nakreslete nášlapy na zeď a proveďte kontrolní zaměření pro podchozí výšku.