Jaké schody pro váš dům zvolit?

 

Jaké schody pro váš dům zvolit?

Při výběru nových vnitřních schodů pro váš domov stojíte před mnoha možnostmi. Které schody budou designově, materiálově a rozměrově nejlepší? Jaké schody pro váš dům zvolit? V dnešním článku se podíváme na klíčové aspekty, které stojí za to zvážit, abyste se rozhodli co nejlépe. Odpověď na otázku – jaké schody vybrat – však není jednoduchá. Naše společnost nabízí přes 7000 různých modelů schodišť, takže výběr je opravdu obrovský. Jak se v této rozmanitosti orientovat? Snad vám dnešní text trochu usnadní výběr.

Jaké schody si vybrat pro váš domov – klíčové problémy

Pokud se rozhodujete, jaké schody si vybrat pro váš domov, měli byste nejprve zvážit několik klíčových otázek. Nejprve byste měli vzít v úvahu specifičnost místností, kde mají být schody umístěny. Různé schody budou dobře fungovat ve velkých, prostorných interiérech, zatímco jiné budou dobře fungovat v malých místnostech. Druhou otázkou je předpokládaná frekvence a způsob používání schodů. Přece jen máme jiná očekávání například od půdních schodů, které se používají občas, a jiná od schodů spojujících patra, po kterých budeme procházet několikrát denně.

 

Důležité jsou však také uživatelské preference. Všechna schodiště by samozřejmě měla být pohodlná a bezpečná, ale starší lidé a rodiče s malými dětmi mají trochu jiná očekávání. A na závěr ještě jedna, neméně důležitá záležitost – design. Schody totiž musí i vzhledově ladit se stylem interiéru. Existuje mnoho aspektů, které stojí za to vzít v úvahu při rozhodování, jaké schody do svého domova vybrat a je těžké je všechny do hloubky rozebrat v jednom článku. Dnes se zaměříme na pár klíčových problémů, ale doporučujeme vám sledovat náš blog, protože téma zde bude pravděpodobně mnohokrát probráno a podrobně vysvětleno.

Z čeho jsou vnitřní schody vyrobeny?

Otázka, jaké schody do svého domova vybrat, je velmi na místě. Materiál, ze kterého jsou schody vyrobeny, je zásadní nejen pro jejich estetiku, ale také pro odolnost. Bez ohledu na to, co si vyberete (ocel, dřevo, sklo...), vždy dbejte na kvalitu použitých materiálů. Vybírejte produkty od renomovaných výrobců, kontrolujte materiálové certifikáty. Jedním z nejoblíbenějších materiálů pro schodiště je samozřejmě dřevo. V naší společnosti jsou mlýnářské schody, tradiční schody, půdní schody a stupně pro modulová a točitá schodiště vyráběna z nejkvalitnějšího dřeva, které pochází z obnovitelných lesů certifikovaných FSC®.

 

Nemáme zde prostor rozhodovat o tom, jaký typ dřeva je na schody nejvhodnější, proto vás odkazujeme na jeden z našich předchozích článků, kde jsme tuto problematiku probrali podrobněji: (Jaký druh dřeva na schody?_.  Z čeho by měly být schody do domu? V nabídce jsou i kovové schody – nejčastěji se však tento materiál používá na půdní schody. Jsou o něco těžší a dražší než dřevěné půdní schody, ale odolnější vůči zátěži. Při výběru materiálu na schodiště musíme vzít v úvahu vlastní očekávání ohledně půdního výstupu a způsobu jeho využití.

Jaké jsou rozměry schodů?

Rozměry schodišť jsou dalším důležitým aspektem, který ovlivňuje komfort jejich užívání a harmonii prostoru. Vnitřní schodiště v domě by měla být především funkční, bezpečná a pohodlná na používání, a aby tyto požadavky splňovala, musí mít odpovídající rozměry. Stavební zákon specifikuje užitnou šířku schodiště nebo výšku schodů, ale neukládá konkrétní výšku schodů. Vyplatí se jej však přizpůsobit specifičnosti prostoru a obecně uznávaným standardům. Klíčové bude vypočítat délku a šířku kroku. K tomu musíme nejprve změřit výšku celého ramene schodiště. Pokud je výška podlahy v našem domě např. 3 m, musíme ji vydělit předpokládanou výškou stupně. Předpokládá se, že pro pohodlné používání schodů by výška stupně měla být do 20 cm. Tyto hodnoty ukazují, že pro naše schody budeme potřebovat schody s 15 nášlapy.

 

Vybrat správný rozměr schodů však není snadný úkol. Hodně záleží mimo jiné: také podle toho, zda se rozhodneme např. pro rovné schody nebo zatočené schody. Další tipy na vhodný rozměr schodů naleznete v předchozím příspěvku: Jak vypočítat schody? Naše nabídka zahrnuje schody, které lze libovolně konfigurovat v závislosti na specifikách interiéru. Vždy můžete těžit ze znalostí a zkušeností našich specialistů. Pomohou vám optimálně sladit design schodů podle vašich představ. Podporu můžete získat v každé fázi – od sladění schodů přes projekt až po jejich instalaci.

Byly pro vás rady přínosem?

Pošlete nám fotografie, rádi je vystavíme vedle tohoto článku.