Často kladené dotazy FAQ

 

PŮDNÍ SCHODY

Udělali jsme pro vás návod "Jak zaměřit schody". Zároveň jsme pro každý model schodů zhotovili technické výkresy (ROZMĚRY), kde je znázorněno, kolik prostoru půdorysně v místnosti je potřeba pro schody  a jak velký prostor schody potřebují.

Ano i ne. Úplně eliminovat fenomén úniku vzduchu je nemožné. Dá se však minimalizovat. Naše půdní schody DOLLE clickFIX® mají nejlepší izolaci na trhu, což umožňuje minimalizovat tepelné ztráty. Splňují vysoké energetické nároky a snižují tepelné ztráty až o 86 % oproti nezatepleným půdním schodům. Tepelné mosty jsou minimální, protože poklop je celý vyroben z izolačního materiálu a ne z dřevěné konstrukce. Tyto energeticky úsporné půdní schody clickFIX® mají nejlepší izolační hodnotu na trhu. Instalace těchto schodů je navíc extrémně snadná. Půdní schody clickFIX® se nejčastěji používají v rodinných domech,  řadových domech, penzionech, hotelech a restauracích.

Všechny naše půdní schody mají naše unikátní těsnění, která jsou zásadní pro zamezení průvanu a tepelných ztrát. Jsou navrženy tak, aby zajistily co nejlepší těsnost. Naše půdní schody jsou také testovány a schváleny pro nejvyšší třídu těsnosti 4 - EN 12207.

U-hodnotu stanovujeme dvěma způsoby: využíváme výpočty a praktické testy. Vypočtená hodnota je pouze odhad, zatímco testovaná hodnota poskytuje přesnější hodnotu U. Dále netestujeme pouze jeden bod na poklopu, ale celý výrobek. To poskytuje nejrealističtější obraz izolačního výkonu a tepelných ztrát.

Ano, pokud jsou váše půdní schody novější model, náhradní díly nebo příslušenství jsou k dispozici v našem obchodě. Najděte své náhradní díly zde (Náhradní díly a dodatečná výbava). Pokud nemůžete najít, co hledáte, kontaktujte prosím náš zákaznický servis (Kontakt)

Vaše schody lakované nášlapy a zábradlí, lze je vyčistit  vyždímaným hadříkem a jemným mýdlem. Pokud mají schody naolejované nášlapy a zábradlí, čištěte je takovým mýdlem, které se doporučuje pro olejované povrchy. Vice na Údržba.

Naše půdní schody clickFIX® byly vyvinuty s důrazem na snadnou instalaci. Schody se skládají pouze ze tří prvků: schránky, žebříku a poklopu, které jsou sestaveny pomocí našeho patentovaného západkového systému clickFIX®. Žádný prvek neváží více než 11 kg, takže montáž půdních schodů je snadná. Ideální pro vlastní montáž.

Půdní schody obvykle nevyžadují žádnou speciální údržbu kromě běžného čištění. Možná budete muset také zkontrolovat a zajistit, že všechny šrouby, stupně a kování jsou v dobrém stavu. Více informací naleznete zde (přečíst si).

Naše půdní schody se instalují snadno a rychle. Díky konceptu clickFIX® jsou jednotlivé díly sestaveny samostatně a následně spojeny zacvaknutím. Celou montáž zvládne pouze 1 osoba, což šetří čas a je extrémně snadné! Půdní shody se instalují do stropu, schránka se připevní šrouby a poté se žebřík a poklop zacvaknou na místo. Nakonec se upraví výška žebříku a půdní schody jsou připraveny k použití! Všechny naše produkty mají montážní návod a na každé stránce produktu najdete video s montážním návodem a tipy.

Naše nabídka aktuálně zahrnuje 4 typy půdních schodů: tradiční, clickFIX®, kovové a protipožární. Který model si vyberete, by mělo odpovídat tomu, co hledáte. Stačí si položit otázku a nastavit požadavky, které by schody měly splňovat. Pokud jde o naše doporučení, jaký model zvolit, doporučujeme schody s patentovanou technologií clickFIX®. Tyto modely byly vyvinuty pro a s ohledem na spotřebitele, kteří nevědí, jak instalovat půdní schody. Jejich montáž je snadná a zvládne ji i jeden člověk. Tyto modely se také vyznačují nejlepší izolací na trhu a tloušťku izolace v milimetrech prozrazuje již název. clickFIX® 76 má izolaci 70 mm, clickFIX® 56 má izolaci 50 mm a vzor pokračuje na zbývajících schodech.

Cena našich schodů začíná od Kč 5.378,-včetně DPH (ODKAZ). Tolik stojí nejjednodušší modely. Čím více model nabízí kupujícím a má více doplňkových možností, tím je dražší.

Modulové schody

Stavební předpisy poskytují návod, jak navrhnout schody pro společná schodiště . Je dobré vzít tyto pokyny v úvahu při navrhování nových interiérových schodů. Následující body lze použít jako vodítko, jak postavit dobré a funkční schody.

DOBRÁ PRAVIDLA, KTERÁ SI ZAPAMATUJTE – když budete mít schodiště:
1.Nad schodištěm musí být vždy prostor pro hlavu minimálně 2,0 metry (nejlépe více) –a to na každém schodu při cestě nahoru. Podívejte se na naše schémata rozměrů pro každé schody.

 

2.Prostor G - je nášlapná plocha pro nohu (obrázek níže) musí být taková, aby schodiště bylo bezpečné a dobře přístupné.

 

3. Rozdíl výšky stoupání (S) mezi nášlapy musí být mezi 18-21 cm. Nízké převýšení schodu např. 18 cm  poskytuje lepší pohodlí.

 

4. Věnujte pozornost vzdálenosti mezi svislými sloupky, pokud si vyberete, zábradlí nazývané CLASSIC. Bezpečnost můžete zvýšit volbou CLASSIC III před CLASSIC II. Ilustrujeme vzdálenost mezi sloupkem pod schody.

5. Měli byste si být vědomi toho, že pravidla týkající se designu zábradlí se v jednotlivých zemích liší, a proto můžete najít zábradlí v provedení, které neodpovídá národní legislativě. Jedná se o speciální požadavky na výšku zábradlí a jeho konstrukci, která se může lišit a to včetně požadavků na zajištění proti stoupání po vodorovných výplních a pojezdových zábradlí a také výšky zábradlí.

Pevnost našich schodů a zábran je konstruována podle stavebních předpisů. Schody řady DOLLE jsou prostorově úsporné schody a nesplňují tak platné předpisy pro hlavní schodiště včetně doporučení na půdu.

Výška našeho zábradlí na galerii (balkonového zábradlí) je minimálně 100 cm a výška našeho zábradlí na schodech je minimálně 90 cm. Vždy je možné zvolit zábradlí na schodiště s vertikálními sloupky, kde je vzdálenost mezi nimi maximálně 10 cm. V našich montážních návodech a technických listech najdete míry zábradlí schodiště a zábradlí na galerii.

Uvědomte si, že schody musí být zajištěny zábradlím nebo jinou zábranou. Schody, které si koupíte od DOLLE, zahrnují zábradlí, ale nahoře na galerii v patře se musí zábradlí objednat. V DOLLE máme zábradlí na galerii, které přesně zapadá do designu schodišťového zábradlí. Prohlédněte si naší širokou nabídku těchto zábradlí (balkonové balustrády).

 

DŮLEŽITÉ: Je vaší odpovědností zajistit, aby schodiště, schodišťové zábradlí a zábradlí  na galerii byly bezpečné. V případě pochybností se obraťte na místní stavební úřad. Než si koupíte schody a zábradlí, zkontrolujte prosím, zda jste získali všechna povolení. Ta se budou lišit v závislosti na vaší aplikaci a doporučujeme vám je tedy vždy zkontrolovat, a to než zakoupíte  schody.

Ano, všechny naše schody jsou k dispozici jako rovná schodiště. Mnoho modelů schodů je k dispozici také v provedení se zatočením o 1/4 nebo o 1/2.

rostorově úsporné asymetrické reverzní nášlapy poskytují pohodlnou plochu nášapu i tam, kde není mnoho místa. Modely s reverzními nášlapy jsou ATLANTA, GRAZ, BERLIN a BASEL. Mezi těmito schody máme i možnost točité středové konstrukce, kde střed schodiště umožňuje nášlapy trochu natočit. GRAZ, BERLIN a BASEL mohou být zatočené částečně do spirály.

Ano - máme schodiště s lakovanými nášlapy a masivním dřevem - hledejte schody: CORK, BOSTON, BASEL nebo DUBLIN, mají pololesklý povrchový lak, který dodává kvalitní povrchovou úpravu. Lakované nášlapy jsou odolnější vůči poškrábání a vodě. U lakovaných nášlapů je také minimální údržba. Často se na schodech volí nášlapy podle podlahové krytiny, aby podlaha dobře ladila se schody.

Multiplex nášlapy jsou z překližky, která má buď lakovaný povrch, nebo má vrchní dýhu v buku nebo dubu. Multiplexové nášlapy jsou robustní a konstrukčně stabilní.

Máme k dispozici 4 modely schodů se zatočením o 1/2: DUBLIN, CORK, FRANKFURT a HAMBURG. Zatočení o 180°. Umožňuje postavit schody, které na délku nezaberou mnoho místa. V místě zatoční je několik nášlapů seříznutých "do šikma". Jako prostorově úsporné a minimalistické řešení se často volí  schody se zatočením o 1/2, které se nejeví tak velké.

Při výběru interiérových schodů do domu se zamyslete nad funkcí  budoucího schodiště. Jak často ho budete používat? Jak strmé mohou být? Jak široké by měly být? Kolik místa je nad konstrukcí schodů (podchozí výška). Kolik místa mohou schody vyplnit nahoře a dole?

Použití

Schody na půdu, do ložnice nebo kanceláře? Máme schody, které jsou k tomu vhodné. Na druhou stranu, jestli se má jednat o schody do 1.patra v domě, které se používají několikrát denně,  je třeba mít na zřeteli komfort a kvalitu. Pro podobné případy by jste se měli podívat na HAMBURG, případně na CORK, které zabírají méně místa v prostoru místnosti. Hlavní schody v objektu mají přísnější kritéria z hlediska stavebního zatímco vedlejší schody umožní levnější a více úsporná řešení z hlediska prostoru. Kontaktujte nás a vyžádejte se více informací na toto téma.

Prostor a umístění

Je důležité promyslet, kolik prostoru schody zaberou? Doporučujeme vyznačit si je páskou na podlaze a tak si můžete udělat obrázek, kolik podlahové plochy schody pokryjí. Nejedná se pouze o velikost schodiště samotného při výběru modelu. Musí se taky počítat s prostorem pro nástup a výstup ke schodům. Pro informaci kolik prostoru je potřeba pro nástup na schody a nahoře pro výstup - si prohlédněte naše technické listy(ROZMĚRY) u každého modelu schodů.

Materiál

Schody tvoří převážně nášlapy. Dřevěné nášlapy by  obecně měly dávat pocit měkkosti a pohodlí při chůzi. K dispozici máme dřevěné nášlapy jak olejované tak lakované. Dřevo a povrchová úprava se často vybírají až po podlaze, aby se k sobě vzájemně hodily.

Nášlapy a madla nesmí zvlhnout nebo jinak být mokré. Je důležité zabránit dřevěným komponentům, aby byly vlhké, neboť jinak se mohou začít prohýbat(dřevo pracovat). Uložte dřevěné části schodů do interiéru. Jestliže zvlhnou, nechte je kompletně vyschnout, před tím, než schody začnete instalovat.

 

BOSTON, DUBLIN, CORK, BASEL mají masivní dubové nášlapy, které jsou lakované. Vyberte nášlapy na produktové stránce  schodiště.

 

BERLÍN, FRANKFURT a HAMBURG mají nášlapy z naolejovaného dubu. U těchto 3 modelů schodišť si můžete vybrat mezi bíle olejovaným dubem a dubem s přírodním olejem. Všechny nášlapy jsou z certifikovaného dřeva FSC®.

Naše nejmenší modely jsou ATLANTA, GRAZ, BERLIN a BASEL – nezaberou více místa než půdní schody nebo mezipatrový žebřík, ale poskytují více pohodlí než tradiční půdní žebřík. Můžete zvážit, zda je zde místo pro jedno z těchto schodišť.

U modelů BERLÍN, FRANKFURT a HAMBURG jsme se zaměřili na design schodů a rovněž i kvalita byla nejvyšší prioritou. Na těchto schodech máme naolejované nášlapy v dubu a buku, které si můžete vybrat. Na schodech je dále mnoho jemných designových detailů.

Nejlevnější schody jsou ty, které mají nášlapy z multiplexu jako ATLANTA a DALLAS nebo dýhované jako GRAZ a ATHENA. Pokud ale hledáte o něco větší schody s dobrým komfortem, je třeba říci, že všechny schody DOLLE mají opravdu dobrý poměr cena/výkon. Na jedné straně je to svépomocné schodiště, které si můžete snadno postavit sami pomocí instruktážních videí dostupných na webu. Dále lze naše schody ve standardních rozměrech upravit tak, aby vyhovovaly vaší aplikaci.

DALLAS, BOSTON, DUBLIN, CORK, FRANKFURT, HAMBURG kromě našich klasických dřevěných mlynářských schodů: SAVOIE a NORMANDIE.

Ano. Schody musí být zajištěny zábradlím nebo madlem umístěným nad schody. Prohlédněte si naši širokou nabídku zábradlí na galerii (balkonová zábradlí). Každé schodiště má odpovídající zábradlí na galerii – nebo si jej prohlédněte pod každým modelem schodů, přejděte dolů na „HODÍ SE K“.

Jsou 3 věci, které určují, jestli jsou schody komfortní                                                                                                                                                                                                                                                                            

1. Nášlapy musí mít správnou hloubku. V tomto případě mluvíme o nášlapné ploše pro nohu(G) schodů(zobrazeno níže), což je definováno povrchem nášlapu, kdy sestupujete po schodech dolů. Nášlapná plocha(G) více jak 18 cm dává dobrý komfort, ale hlavní schody musí mít větší základnu schodu a to 25 cm.

2.Výška schodu(S) je výškový rozdíl mezi dvěma nášlapy a ta by měla být 18-21 cm. Nízký schod, např. 18 cm poskytuje větší komfort než 21 cm

 

3. Šířka schodiště. Dobrá šířka schodiště je 80-100 cm - to poskytuje komfort při chůzi po schodech a zároveň umožňuje dvěma lidem, aby se míjeli.

Prostor, který zabere schodiště, může být výsledkem kompromisu, kdy jsou diskutovánay schody s důrazem na optimalizci úspory místa. Vyrábíme schody, které jsou jak komfortní tak prostorově úsporné- při použití velkých i malých nášlapů. Prohlédněte si náš bohatý sortiment schodišť.

Schody jsou pouze pro privátní použití!